facebook youtube

Power Query w księgowości poziom 2 (dostęp na 365 dni od daty zakupu)

CENA: 400 zł

UWAGA: do tego kursu konieczne jest posiadanie Excela w wersji 2016 lub wyższej albo 2010 lub 2013 z dodatkiem Power Query, który można pobrać bezpłatnie ze strony Microsoft!!!

PROGRAM KURSU

Power Query to narzędzie, które już prawdopodobnie odmienia Twoją codzienną pracę. Poznanie kolejnych tajników i funkcji oraz sposobów radzenia sobie ze zmiennymi danymi i błędami, przeniesie tę pracę na jeszcze wyższy poziom i bardziej ją zautomatyzuje.

Kurs Power Query w księgowości poziom 2 przeznaczony jest dla osób, które przyswoiły już wiedzę i umiejętności z pierwszej części tego kursu i chcą zacząć pracować na danych mniej uporządkowanych, bardziej zmiennych, generujących czasem błędy. Już nie wszystko musi być zawsze o takiej samej budowie czy kolejności. Bo wszystko się zmienia, nie tylko nasze pliki z danymi :-) .

Power Query w księgowości poziom 2 ma pokazać:

  • jak pobierać dane z plików, które mają za każdym razem inną nazwę, zmienną ilość kolumn i zmienne nazwy kolumn?
  • jak porównywać np. numery dokumentów, które są podawane w różny sposób np. raz FV/0889 a innym razem 889?
  • jak szybko zestawiać dane tak, żeby łatwo było je ze sobą porównać?
  • jak pobierać dane z plików, w których dane nie zaczynają się w pierwszym wierszu, ale np. w 5 albo w ogóle w różnych, bo mamy jeszcze tytuł raportu?
  • jak łączyć dane z różnych plików, ale gdy są zrobione literówki np. księgowość i ksiegowosc?
  • jak łączyć dane z wielu plików i wielu arkuszy z możliwością filtrowania danych, które na wcześniejszym etapie już usunęliśmy z bazy danych? Jak je przywrócić?
  • co to są parametry i jak się nimi posługiwać?
  • jak usuwać efektywnie duplikaty z bazy danych i co się stanie, jak ich nie usuniemy?
  • jak podmieniać plik, z którego są pobierane dane nie wchodząc nawet do edytora Power Query?
  • jak z ogromnych baz danych, hurtowni danych wybierać tylko interesujące nas kolumny i to bez wchodzenia do edytora Power Query?
  • jak radzić sobie z błędami, które ciągle i ciągle utrudniają życie, bo nie chcą odświeżyć danych?

Kurs jest prowadzony przez trenera (który jest jednocześnie KSIĘGOWĄ :-) ) z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szkoleń oraz z doświadczeniem w analizach strategicznych i operacyjnych, więc wszystkie ćwiczenia są zaczerpnięte z życia.

Zagadnienia są tłumaczone prostym językiem, zrozumiałym dla każdego, a lekcje są krótkie.

Uwaga: kurs dostępny będzie przez rok od daty zakupu kursu. Wymagania techniczne niezbędne do korzystanie z kursu: posiadanie komputera mającego dostęp do sieci Internet, wyposażonego w sprawny system operacyjny, np. Windows oraz zainstalowanie na komputerze, o którym mowa powyżej jednej z następujących przeglądarek: Edge 17 lub wyższy, Firefox 61 lub wyższy, Chrome 68 lub wyższy, Safari 11 lub wyższy, Opera 52 lub wyższy, obsługującej pliki cookies, oraz JAVASCRIPT.

Co zawiera kurs:

  • ponad 20 lekcji w formie filmów, na których omawiam i tłumaczę wybrane zagadnienia oraz rozwiązuję konkretne zadania.
  • ponad 40 plików Excela do filmów z zadaniami do ćwiczenia.
  • Do każdego zadania jest przygotowany oddzielny film po to, aby nie były one długie, aby można było przećwiczyć praktycznie zaprezentowany materiał.


Program kursu:

UZGODNIENIE PRZYCHODÓW ZE SPRZEDAŻY Z WYSTAWIONYMI FAKTURAMI

  1. Pobieramy dane z pliku z danymi z konta sprzedaży, ale zakładając, że nazwa pliku może się za każdym razem zmienić i mogą występować różne kolumny, dokładamy oznaczenie, skąd pochodzą dane.
  2. Pobieramy dane z pliku z danymi z zestawienia faktur, ale zakładając, że nazwa pliku może się za każdym razem zmienić i mogą występować różne kolumny z różnymi nazwami, dokładamy oznaczenie, skąd pochodzą dane.
  3. Pokażemy, jak zastosować polecenie Wyszczególnij oraz funkcję Table.Combine.
  4. Omówimy, jak postąpić, gdy nazwy kolumn są różne, a my chcemy zmieniać im nazwy czyli zastosowanie polecenia Nagłówki o obniżonym poziomie.
  5. Omawiamy błędy [Expression.Error] Nie można znaleźć kolumny "dokument" w tabeli., które powstały przy odświeżaniu danych i naprawiamy błędy.
  6. Co oznacza i jak powstaje rodzaj dancyh _xlnm._FilterDatabase - DefinedName i jak się zabezpieczyć przed tym prewencyjnie na przyszłość?.

UZGADNIANIE KONT – NA PRZYKŁADZIE KONTA VAT I REJESTRU VAT - Jak połączyć dane z wielu zupełnie różnych plików, z wybranych arkuszy o kompletnie innej strukturze.

  1. Omówimy bazy danych, z których będziemy łączyli dane do jednego pliku.
  2. Pobieramy dane z pliku z danymi z rejestru VAT za pomocą polecenia Wyszczególnij i funkcji Table.Combine i dokładamy oznaczenie, skąd pochodzą dane. Pozbywamy się zbędnych kolumn stosując funkcję Table.SelectColumns.
  3. Pobieramy dane z pliku z danymi z konta VAT za pomocą polecenia Wyszczególnij i funkcji Table.Combine i dokładamy oznaczenie, skąd pochodzą dane.
  4. Przestawiamy dane z jednej kolumny do dwóch kolumn – oddzielnie konto, oddzielnie zestawienie, żeby móc policzyć różnice.
  5. Łączymy oba zestawienia.
  6. Obliczamy różnice, czyli wyłapujemy niezgodnie dokumenty. Jakie problemy spowodują dane typu null?
  7. Jak ujednolicić numery dokumentów zapisywanych w różny sposób np. FV/0889 lub po prostu 889. Jak ułatwić szukanie różnic wykorzystując funkcję wykładniczą wartość bezwzględna?.
  8. Ładujemy dane do Excela, podmieniamy pliki na nowe i odświeżamy dane. Omawiamy błędy [DataFormatError] Nie możemy przekonwertować na typ Number, które powstały przy odświeżaniu i naprawiamy je.
  9. Podstawiamy nowe pliki z danymi za kolejny miesiąc i sprawdzamy, czy nasze narzędzie zadziała do kolejnych uzgodnień.

ZAPISY DZIENNIKA 2022 - Jak połączyć dane z wielu plików oraz dołożyć dodatkowe informacje z zupełnie innych plików

  1. Zaczytamy dane z 11 plików z miesięcznymi kosztami i przychodami, ale tym razem nasze dane nie są wpierwszym wierszu tylko dopiero w siódmym - funkcja Table.Skip do usuwania wierszy.
  2. Porządkujemy nagłówki, żeby dane zostały prawidłowo połączone - funkcja Table.PromoteHeaders.
  3. łączymy dane z tabel za pomocą polecenia Wyszczególnij oraz Table.Combine.
  4. Z numeru konta wyodrębnimy oznaczenie MPK (miejsce powstania kosztu) i dołożymy jego nazwę z innego pliku, ale nie zgadzają się wielkości liter - jak działa scalanie rozmyte?
  5. Z pliku, z którego pobieram numery kont znika jeden z arkuszy, który tam wcześniej był lub zmienia nazwę. Jak to wpływa na odświeżanie danych czyli błąd [Expression.Error] Nie można znaleźć kolumny "31.03.2022" w tabeli. - jak naprawić taki przypadek?
  6. Pobieramy dane z kilku arkuszy z różnych dat i chcemy zostawić tylko dane z datą najnowszą czyli problemy z poleceniem Usuń duplikaty - jak działa i co się stanie, gdy nie usuniesz duplikatów przed scalaniem danych z dwóch tabel?

ZESTAWIENIE KOSZTÓW I PRZCHODÓW W PODZIALE NA MPK - Jak zaczytać dane z jednego pliku z kilku arkuszy, ale gdy dane zaczynają się nie od pierwszego wiersza.

  1. Jak połączyć dane z wielu plików, wielu arkuszy, gdzie w każdym z nich dane mogą się zaczynać w różnym wierszu - raz w trzecim, innym razem w piątym? - funkcja Table.SelectRows oraz Table.PromoteHeaders.
  2. Jak przefiltrować dane za pomocą parametru - czyli szybka możliwość zmiany filtru, który założyłam wcześniej?
  3. Jak filtrować dane w Power Query, ale z poziomu arkusza Excela - w komórkę wpisuję "coś" i to się wyświetla w danych? - scalanie Prawe zewnętrzne.
  4. Czym się różni filtrowanie parametrem od filtrowania za pomocą tabeli zrobionej w Excelu?

RÓŻNICE KURSOWE / ROZLICZENIA W WALUTACH - Jak zaczytać dane za wiele lat ze strony NBP i wykorzystywać to do rozliczania w walutach.

  1. Pobieramy tabele kursów walut ze strony NBP tak, że będą się aktualizowały. Łączymy dane za kilka lat w jedną tabelę i przekształcamy ją do układu pionowego.
  2. Jak podzielić kolumnę, w której są liczby i teksty, ale nie mam polecenia Podziel kolumny - Według przejścia z cyfry na znak inny niż cyfra? - czyli kombinujemy :-)
  3. Łączymy dane o rozrachunkach z wielu plików, ze zmienną ilością pustych wierszy na początku. Zachowujemy nazwę pliku - jak działa funkcja Table.AddColumn?
  4. Jak zmodyfikować zapytanie z innego pliku, połączyć dane z dwóch zapytań Power Query, ale już na poziomie Excela? Czy to nic nie popsuje?

WYBRANE KOLUMNY Z ZESTAWIENIA - Sposób na pobieranie potrzebnych mi danych np. z hurtowni danych - na przykładzie tabeli amortyzacyjnej.

  1. Pobieramy dane z tabeli amortyzacyjnej i wyciągamy listę wszystkich kolumn, jako podstawę do listy rozwijanej - funkcj Table.ColumnNames.
  2. Przygotowujemy listę potrzebnych mi kolumn, ale tylko wybrane kolumny i co chwilę będę zmieniała kolumny, których potrzebuję - funkcja Table.SelectColumns oraz Table.ReorderColumns. Błąd Expression.Error: Nie możemy przekonwertować wartości typu Table na typ List. - jak go rozwiązać? Jak kolejność działań wpływa na wygląd danych?
  3. Jak poprawić daty w bazie danych, żeby prawidłowow wyświetlały sięna zmiennej liście w Power Query?