facebook youtube

Excel we wspomaganiu zakupów (dostęp na 365 dni od daty zakupu)

CENA: 615 zł

PROGRAM KURSU

Kurs Excel we wspomaganiu zakupów przeznaczony jest dla osób, które pracują w obszarze zakupu i używają Excel’a w swojej codziennej pracy, a marzy im się, żeby wszystko robić szybko i bez błędów.

Uwaga: kurs dostępny będzie przez rok od daty zakupu kursu. Wymagania techniczne niezbędne do korzystanie z kursu: posiadanie komputera mającego dostęp do sieci Internet, wyposażonego w sprawny system operacyjny Windows oraz zainstalowanie na komputerze, o którym mowa powyżej jednej z następujących przeglądarek: Edge 17 lub wyższy, Firefox 61 lub wyższy, Chrome 68 lub wyższy, Safari 11 lub wyższy, Opera 52 lub wyższy, obsługującej pliki cookies, oraz JAVASCRIPT.

UWAGA: do tego kursu konieczne jest posiadanie Excela w wersji 2016 lub wyższej albo 2010 lub 2013 z dodatkiem Power Query, który można pobrać bezpłatnie ze strony Microsoft!!!

Excel we wspomaganiu zakupów ma wspomóc i zainspirować kupców np. w:

  • codziennych analizach zakupu i graficznej prezentacji kluczowych wskaźników
  • codziennych analizach zapasów, zapotrzebowania, cen
  • obliczaniu wag dla kryteriów wg, których analizujemy oferty / dostawców
  • ocenie ofert / dostawców wg metody punktowe, średniej arytmetycznej, średniej ważonej
  • analizach planu i realizacji zakupów
  • analizach zamówień, dostaw, terminowości, kompletności
  • analizach struktury i dynamiki procesów zakupowych i magazynowych
  • analizach cen zakupu, ich zmian
  • analiza struktury i produktywności zapasów
  • szybkim przygotowaniu analizy ABC, XYZ i budowaniu macierzy decyzyjnej
  • obliczaniu optymalnej wielkości zamówienia, częstotliwości składania zamówień, ilości zamówień, punktu składania zamówienia

Kurs jest prowadzone przez trenera z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szkoleń oraz z doświadczeniem w analizach operacyjnych, więc wszystkie ćwiczenia są zaczerpnięte z życia.

Zagadnienia są tłumaczone prostym, zrozumiałym dla kupców językiem, a lekcje są krótkie.

Co zawiera kurs:

  • ponad 80 lekcji w formie filmów, na których omawiam i tłumaczę wybrane zagadnienia oraz rozwiązuję konkretne zadania.
  • ponad 35 plików Excela do filmów z wieloma zadaniami do ćwiczenia.
  • Do każdego zadania jest przygotowany oddzielny film po to, aby nie były one długie, aby można było przećwiczyć praktycznie zaprezentowany materiał.

Program kursu:

000_FORMATOWANIE_DANYCH.xlsx

  1. 000_01 Jak sformatować dane, żeby raport był czytelny na pierwszy rzut oka?
  2. 000_02 Data i godzina w Excelu - to musisz wiedzieć koniecznie, żeby ułatwić sobie życie.
  3. 000_03 W czym przeszkadza źle wpisana data i jak sformatować dane daty i godziny, żeby nie zafałszować danych?
  4. 000_04 Jak formatować daty za pomocą formatu niestandardowego czyli tak, jak mi potrzeba?
  5. 000_05 Jak formatować liczby za pomocą formatu niestandardowego czyli tak, jak mi potrzeba?
  6. 000_06 Tajemnica malarza formatów.

001 CENA_MARŻA_NARZUT_PODWYŻKA.xlsx

  1. 001_01 Zysk, Marzą i Narzut - najważniejsze pojęcia w obliczaniu cen i zyskowności -czym się różnią?
  2. 001_02 Jak policzyć cenę po podwyżce, o ile % zmieni się cena? Jak prawidłowo wyliczać ceny, żeby były z dwoma miejscami po przecinku - zawsze? Zestawienie niezbędnych wzorów do przeliczania w każdą stronę: ceny zakupu, sprzedaży, zysku, marzy i narzutu.

002 TABELE PRZESTAWNE_PRZYDATNE FUNKCJE.xlsx - funkcje nowszych wersji Excela

  1. 002_01 Funkcje nowszych wersji Excela - bardzo przydatne
  2. 002_02 Jak wstawiać tabelę przestawną - i podstawowe informacje, jak z nią pracować.
  3. 002_03 NIGDY NIKOMU NIE WYSYŁAJ TABELI PRZESTAWNEJ, JEŚLI TA OSOBA NIE MOŻE ZOBACZYĆCAŁEJ BAZY DANYCH.
  4. 002_04 Niestandardowe obliczenia w tabelach przestawnych
  5. 002_05 Grupowanie, sortowanie i filtrowanie danych. Jak sprawdzić, co zrobiłam w tej kolumnie - skąd mam to obliczenie?
  6. 002_06 Fragmentator. Pola i elementy obliczeniowe. Lista formuł.

003 ZAKUPY RAPORTY I WSKAZNIKI.xlsx

  1. 003_01 Funkcje daty czyli jak z daty wydobyć dodatkowe informacje do raportowania i liczenia wskaźników.
  2. 003_02 Jak z dat policzyć wskaźniki terminowości dostaw: OT - on time, OT DNI - w dniach, Punkty za dostawę OT, przed i po terminie?
  3. 003_03 Jak z ilości, ceny i wartości policzyć wskaźniki kompletności dostaw: IF oraz wskaźnik perfekcyjnego zamówienia czyli OTIF - o czasie i kompletne?
  4. 003_04 Dla każdego dostawcy i każdego towaru obliczymy: Wartość dostaw, % udział tej wartości w totalu, % udział w sumie dostawcy, Ile razy zamawiano dany towar? Posortujemy dane i zwiniemy szczegóły raportu.
  5. 003_05 Dla każdego towaru sprawdzimy cenę netto po jakiej były zamawiane towary oraz po jakich cenach netto DD były dostarczane. Jakie jest odchylenie cen? Jaki dostawca realizował tę dostawę i ile ich było?
  6. 003_06 Dla poszczególnych dostawców i poszczególnych towarów pokażemy zamówioną i zrealizowaną ilość. Policzymy % odchylenia. Dodamy fragmentator dla lat.
  7. 003_07 W poszczególnych miesiącach i latach pokażemy zakupioną: wartość za miesiąc, wartość narastającą, ilość przyjętych towarów, % struktury wg m-cy, zmianę wartościową i procentową w porównaniu do m-ca poprzedniego i roku poprzedniego. Dane dla każdego dostawcy pokażemy na oddzielnym arkuszu.
  8. 003_08 Pokaż na jaką wartość zakupiliśmy u danego dostawcy w każdym kwartale. Oblicz jaki jest udział tej konkretnej wartości w całej sumie zakupów. Oblicz jaki jest udział zakupu kwartału w sumie całego dostawcy. Oblicz, jaki jest udział zakupu u danego dostawcy w sumie kwartału.
  9. 003_09 Terminowość realizacji dostaw w poszczególnych tygodniach 2024 roku. Dane przedstawimy w postaci wskaźnika %OTD oraz pokażemy je dla poszczególnych dostawców.
  10. 003_10 Dla każdej planowanej daty dostawy, dnia tygodnia, dostawcy, nr zamówienia oraz towaru pokażemy Zamówioną ilość, cenę netto i wartość zamówienia, Zrealizowaną ilość, cenę i wartość dostawy oraz odchylenie. Dodamy fragmentator ułatwiający wybór roku i tygodnia.
  11. 003_11 Dla każdego towaru pokażemy Zamówioną i Zrealizowaną ilość oraz oblicz odchylenie %. Ile razy zamawiano, a ile razy była niezgodność cenowa i ilościowa?
  12. 003_12 Dla każdego dostawcy pokażemy, ile dostaw zrealizował, a ile z nich było o czasie? Obliczymy wskaźnik % terminowych dostaw. Pokażemy sumę punktów za terminowość oraz wskaźnik % do maksymalnej ilości punków.

004 PUNKTOWA_OCENA_DOSTAWCY.xlsx

  1. 004_01 Jak ustalić wagi kryteriów - obliczanie wag kryteriów do oceny dostawcy - metoda porównania parami.
  2. 004_02 Ocena dostawców / ofert - metoda punktowa, średnia arytmetyczna, średnia ważona, metoda procentowa. Jaka to grupa zaopatrzeniowa? Które kryterium oceny wypada najlepiej / najgorzej?
  3. 004_03 Jak przedstawić graficznie wyniki punktowej oceny dostawcy - wykres radarowy.
  4. 004_04 Jak przekształcić tabelę z ocenami dostawców w bazę danych, z której będę mogła zrobić dodatkowe porównania ofert za pomocą tabeli przestawnej?
  5. 004_05 Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Dane zwizualizujemy tak, żeby na pierwszy rzut oka było widać najlepsze i najgorsze oferty. Posortujemy dane tak, żeby dostawcy ułożyli się od najlepszego do najsłabszego.
  6. Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Wyznaczymy kolorem, kto uzyskał najwyższy wynik w danym kryterium. Posortujemy dane tak, żeby dostawcy ułożyli się od najlepszego do najsłabszego. Obliczymy, o ile % odchylają się oferty poszczególnych dostawców w danym kryterium od najlepszego.
  7. 004_07 Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Pokażemy w tabeli tylko 3 najlepszych dostawców. Oznaczymy dla każdego kryterium najlepsze wyniki kolorem zielonym, żeby czytelnie zwizualizować dane.
  8. 004_08 Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile uzyskał punktów i punktów ważonych. Obliczymy % punktów ważonych do MAX.

005 ANALIZA PORÓWNAWCZA OFEROWANYCH CEN.xlsx

  1. 005_01 Przygotujemy bazę danych do porównania ofert cenowych złożonych przez poszczególnych dostawców. Porównamy oferty z naszą specyfikacją cenową.
  2. 005_02 Dla każdego towaru, każdy dostawca pokażemy zaproponowaną cenę. Oznaczymy kolorem najniższe ceny. Obliczymy wartościowe i % odchylenie ceny od SPECYFIKACJI.
  3. 005_03 Dla każdego dostawcy pokażemy wartość oferty. Obliczymy różnicę poszczególnych dostawców do SPECYFIKACJI kwotowo i procentowo. Dane pokażemy w podziale na grupy towarowe. Wartości ujemne pokażemy na czerwono, ale tylko w podsumowaniach.
  4. 005_04 Dla każdego dostawcy pokażemy wartość oferty w podziale na grupy. Obliczymy różnicę poszczególnych dostawców do SPECYFIKACJI kwotowo. Wartości ujemne pokażemy na czerwono.
  5. 005_05 Który dostawca dał najwięcej cen minimalnych i na co się to przełożyło?

006 KPI.xlsx

  1. 006_01 Przygotowujemy bazę danych do obliczania KPI.
  2. 006_02 KPI dla dostawców i kupców: Plan (P), Zamówienia (Z), Realizacja (R), % odchylenia (R -Z)/ Z, % odchylenia (R-P) / P, Ilość dostaw, Terminowość dostaw, Kompletność dostaw.
  3. 006_03 Jak pokolorować cały wiersz z najsłabszym i najlepszym wskaźnikiem?
  4. 006_04 Dla każdego dostawcy w każdym miesiącu wybranego roku policzymy za pomocą tabeli przestawnej: ILOŚĆ DOSTAW, OT i punkty OT, % OT i % OT PKT, Zamówiono i Zrealizowano, % odchylenia, IF, %IF, OTIF, % OTIF, U każdego dostawcy wyróżnijmy % odchylenia R / Z i %OTIF. Dla %OTIF pokolorujemy wyniki poniżej 70% na czerwono.
  5. 006_05 Budujemy dokładnie taki sam zestaw KPI, jak w poprzednim zadaniu, ale .... sprytnie i w podziale na zamawiających oraz na raportowane okresy.
  6. 006_06 Przygotowujemy dane wsadowe do graficznego przedstawienia KPI - kokpit i wykresy.
  7. 006_07 Przygotowujemy kokpit i wykresy obrazujące KPI w wybranych okresach.
  8. 006_08 Przygotowujemy prezentację planu, realizacji i odchylenia dla każdego towaru w wybranym dniu. Automatycznie wypełnimy kalendarz datami na podstawie daty bazowej i tabelę aktualnymi danymi za wybrany okres.

007 ANALIZA ZAMÓWIEŃ I DOSTAW.xlsx

  1. 007_01 Dzielimy kolumnę na trzy kolumny, gdy mamy różne ilości znaków i obliczamy terminowość dostawy.
  2. 007_02 Obliczamy odchylenia cen i ilości z dostawy, kompletność dostawy (IF) i z daty wyciągamy co się dam, żeby można było zrobić jak najwięcej analiz.
  3. 007_03 Dla każdej Grupy i Rodzaju materiału obliczamy ilość zrealizowaną w każdym miesiącu i tygodniu wybranego roku. Obliczamy różnicę dostarczonych ilości do poprzedniego tygodnia i jakie mogą być z tym problemy. Dodajemy możliwość wyboru Zespołu i Kupca.
  4. 007_04 Dla każdego Rodzaju i każdego Nr materiału pokażemy zamówioną i zrealizowana ilość. Obliczymy odchylenie wartościowo i procentowo. Dodamy możliwość szybkiego wyboru Roku, Tygodnia i Dostawcy.
  5. 007_05 Dla każdego dostawcy pokażemy: Zamówiono, Zrealizowano, IF, %IF. Dane pokażemy w podziale na poszczególne lata w różnych układach. Dodamy możliwość wyboru Rodzaju i Grupy.
  6. 007_06 W każdym roku i miesiącu obliczamy: wartość dostaw, Narastająco, % narastająco, % total, % roku, Dynamika ilościowa i % do poprzedniego miesiąca, Dynamika ilościowa i % do poprzedniego roku. Każdy zespół przeniesiemy na oddzielny arkusz.
  7. 007_07 Sprawdzimy, w jakich cenach każdy materiał był zamawiany, a w jakich dostarczany. Czy była to jedna cen, czy wiele, a jeśli wiele to konkretnie jakie?
  8. 007_08 W każdym tygodniu , w każdym dniu tygodnia 2023 roku pokażemy, ile dostaw było zrealizowanych, a ile było o czasie. Obliczymy % OTD.
  9. 007_09 Pokażemy % OT w każdym tygodniu, dla każdego dostawcy. Dodamy wybór roku i kwartału (fragmentator). Za pomocą skal kolorów pokażemy, kto i kiedy ma najwyższą terminowość dostaw, a kto najniższą.
  10. 007_10 Dla każdego dostawcy pokażemy % OTD. Pokażemy każdą długość spóźnienia oraz ile razy wystąpiła.

008 ABC XYZ.xlsx

  1. 008_01 Jakie dane zgromadzić i jak przeprowadzić analizę ABC i XYZ?
  2. 008_02 Jak zbudować narzędzie wspierające podejmowanie decyzji czyli macierz decyzyjna.

009 ZAPASY DO PRODUKCJI.xlsx

  1. 009_01 Od forecastu sprzedaży, przez BOM dochodzimy do zapasów i potrzeb zakupowych. Wykorzystujemy trzy metody wyszukiwania wyników (WYSZUKAJ.PIONOW, X.WYSZUKAJ i INDEKS - PODAJ.POZYCJĘ oraz ćwiczymy SUMA.WARUNKÓW

010 POROWNANIE CENNIKOW - folder Power Query

  1. 010_00 Wprowadzenie do Power Query - co musisz wiedzieć, żeby zacząć.
  2. 010_01 Jak automatycznie połączyć dane z wielu plików znajdujących się w jednym folderze w jedną bazę danych - łączymy oferty wielu dostawców?
  3. 010_02 Jak automatycznie połączyć dane z wielu plików Excela znajdujących się w jednym folderze w jedną bazę danych z danymi pliku tekstowego i jeszcze jednego pliku Excela - łączymy oferty wielu dostawców i nasz cennik w jedną bazę danych.
  4. 010_03 Jak załadować dane do Excela i co, gdy niechcący usunę dane? Jak zmienić coś w zapytaniu i jak dodać dane z kolejnego pliku?

011 OPTYMALNA WIELKOŚĆ ZAMÓWIENIA.xlsx

  1. 011_01 Obliczamy optymalną wielkość zamówienia, liczbę zamówień w ciągu roku, częstotliwość składania zamówień, punkt zamówienia i sprawdzamy, co dziś trzeba zamówić.

012 ZAKUPY PLAN V REALIZACJA - folder Power Query

  1. 012_01 Jak połączyć plany zakupów z wieloma plikami z realizacją zakupów i stworzyć z nich jedną bazę danych gotową do analiz?
  2. 012_02 Jak porównać plan i wykonanie i wyliczyć odchylenie dla kupca, miesiąca i produktu?

013 ANALIZA ZAKUPOW - folder Power Query

  1. 013_01 Jak zaczytać dane o obrotach zakupowych z wielu lat i kwartałów, z wielu plików i wielu arkuszy na jedną bazę danych i dołożyć do tego dane o warunkach rabatowania z kolejnego pliku? Jak policzyć kwoty rabatów w Power Query?
  2. 013_02 W każdym roku i każdym kwartale jaki obrót wygenerował każdy dostawca. Pokażemy również wartość rabatów i %, ale "schowamy" sumy.
  3. 013_03 Dla każdego dostawcy w każdym roku pokażemy wartość obrotu, % rabatu stałego , Kredyt kupiecki oraz % rabatu za gotówkę. Jak przywrócić dane, które wcześniej usunęłam w Power Query czyli modyfikujemy zapytanie. Dane sformatujemy wg wzoru - wyznacz kolorem najwyższy rabat.

014 OCENA DOSTAWCÓW - folder Power Query

  1. 014_01 Przygotowujemy kartę do okresowej weryfikacji dostawcy.
  2. 014_02 Oceniamy ceny uzyskane od danego dostawcy.
  3. 014_03 Zaczytujemy dane z wielu kart oceny dostawców na jedną bazę danych, aby można było zrobić analizy porównawcze dostawców.
  4. 014_04 Do uzyskanych ocen punktowych dokładam wagi kryteriów z innej tabeli i przeliczam dla każdego dostawcy i każdego kryterium punkty ważone.
  5. 014_05 Dla każdego kryterium i każdego dostawcy zestawiamy ranking uzyskanych punktów ważonych, sumujemy dane i wyznaczamy najlepszego i najsłabszego dostawcę.

015 STRUKTURA I PRODUKTYWNOSCI ZAPASU.xlsx

  1. 015_01 Obliczamy średnie dzienne zużycie towarów dla dni kalendarzowych i roboczych oraz wyznaczamy zapas minimalny, który pozwoli zachować ciągłość sprzedaży uwzględniając czas dostawy.
  2. 015_02 Przygotowujemy zapasy do analizy i obliczamy :Odchylenie Stan końcowy do Stan normatywny, Średni dzienny rozchód towaru, Średni dzienny rozchodów ze średnich, Wystarczalność zapasu, Przedział, Wielkość kompletności, Wskaźnik kompletności, Status.
  3. 015_03 Raport skumulowany - Dla poszczególnych towarów na koniec poszczególnych miesięcy pokażemy: stan ilościowy, Wystarczalność, Zmianę ilościową w odniesieniu do miesiąca poprzedniego (następnego), Zmianę ilościową w % w odniesieniu do miesiąca poprzedniego (następnego). Dane posortujemy od najnowszych - jak to wpłynęło na obliczanie wskaźników. Dodaj możliwość szybkiego wyboru dostawcy.
  4. 015_04 Raport bieżący - Dla każdego dostawcy i każdego towaru pokażemy stan normatywny, odchylenie od normatywu, stan początkowy zapasu, stan końcowy oraz oblicz % przyrostu zapasu. Zaprezentujemy dane za ostatni miesiąc z możliwością szybkiej zmiany okresu - jak działa oś czasu?
  5. 015_05 Raport o wyjątkach - Na koniec ostatniego miesiąca pokażemy dla każdego towaru: Stan normatywny, Stan końcowy, Odchylenie SK-SN, Wystarczalność. Pokolorujemy stany poniżej noratywu. Dodamy średni dzienny rozchód z tego okresu oraz średni rozchód do SN. Dodamy informację, ile dni czekamy na dostawę i oznacz towary zagrożone. Oznaczymy towary do ponownego przeliczenia normatywu.
  6. 015_06 Raport o wyjątkach - W każdym miesiącu dla każdego towaru pokażemy odchylenie stanu końcowego od stanu normatywnego. Dane zaprezentujemy kolorami. Obliczymy, ile okresów badamy, ile razy dany towar był poniżej normy w badanym okresie, udział %. Pokolorujemy % skalami od czerwonej - zły wynik
  7. 015_07 Raport o wyjątkach - W każdym miesiącu obliczymy, ile indeksów było kompletnych pod względem zapasu normatywnego. Dane przedstawimy w postaci wskaźnika % dla danego miesiąca i towaru (średni wskaźnik kompletności).