Excel we wspomaganiu zakupów (dostęp na 365 dni od daty zakupu)
Kurs Excel we wspomaganiu zakupów przeznaczony jest dla osób, które pracują w obszarze zakupu i używają Excel’a w swojej codziennej pracy, a marzy im się, żeby wszystko robić szybko i bez błędów.
Uwaga: kurs dostępny będzie przez rok od daty zakupu kursu. Wymagania techniczne niezbędne do korzystanie z kursu: posiadanie komputera mającego dostęp do sieci Internet, wyposażonego w sprawny system operacyjny Windows oraz zainstalowanie na komputerze, o którym mowa powyżej jednej z następujących przeglądarek: Edge 17 lub wyższy, Firefox 61 lub wyższy, Chrome 68 lub wyższy, Safari 11 lub wyższy, Opera 52 lub wyższy, obsługującej pliki cookies, oraz JAVASCRIPT.
UWAGA: do tego kursu konieczne jest posiadanie Excela w wersji 2016 lub wyższej albo 2010 lub 2013 z dodatkiem Power Query, który można pobrać bezpłatnie ze strony Microsoft!!!
Excel we wspomaganiu zakupów ma wspomóc i zainspirować kupców np. w:
- codziennych analizach zakupu i graficznej prezentacji kluczowych wskaźników
- codziennych analizach zapasów, zapotrzebowania, cen
- obliczaniu wag dla kryteriów wg, których analizujemy oferty / dostawców
- ocenie ofert / dostawców wg metody punktowe, średniej arytmetycznej, średniej ważonej
- analizach planu i realizacji zakupów
- analizach zamówień, dostaw, terminowości, kompletności
- analizach struktury i dynamiki procesów zakupowych i magazynowych
- analizach cen zakupu, ich zmian
- analiza struktury i produktywności zapasów
- szybkim przygotowaniu analizy ABC, XYZ i budowaniu macierzy decyzyjnej
- obliczaniu optymalnej wielkości zamówienia, częstotliwości składania zamówień, ilości zamówień, punktu składania zamówienia
Kurs jest prowadzone przez trenera z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szkoleń oraz z doświadczeniem w analizach operacyjnych, więc wszystkie ćwiczenia są zaczerpnięte z życia.
Zagadnienia są tłumaczone prostym, zrozumiałym dla kupców językiem, a lekcje są krótkie.
Co zawiera kurs:
- ponad 80 lekcji w formie filmów, na których omawiam i tłumaczę wybrane zagadnienia oraz rozwiązuję konkretne zadania.
- ponad 35 plików Excela do filmów z wieloma zadaniami do ćwiczenia.
- Do każdego zadania jest przygotowany oddzielny film po to, aby nie były one długie, aby można było przećwiczyć praktycznie zaprezentowany materiał.
Program kursu:
000_FORMATOWANIE_DANYCH.xlsx
- 000_01 Jak sformatować dane, żeby raport był czytelny na pierwszy rzut oka?
- 000_02 Data i godzina w Excelu - to musisz wiedzieć koniecznie, żeby ułatwić sobie życie.
- 000_03 W czym przeszkadza źle wpisana data i jak sformatować dane daty i godziny, żeby nie zafałszować danych?
- 000_04 Jak formatować daty za pomocą formatu niestandardowego czyli tak, jak mi potrzeba?
- 000_05 Jak formatować liczby za pomocą formatu niestandardowego czyli tak, jak mi potrzeba?
- 000_06 Tajemnica malarza formatów.
001 CENA_MARŻA_NARZUT_PODWYŻKA.xlsx
- 001_01 Zysk, Marzą i Narzut - najważniejsze pojęcia w obliczaniu cen i zyskowności -czym się różnią?
- 001_02 Jak policzyć cenę po podwyżce, o ile % zmieni się cena? Jak prawidłowo wyliczać ceny, żeby były z dwoma miejscami po przecinku - zawsze? Zestawienie niezbędnych wzorów do przeliczania w każdą stronę: ceny zakupu, sprzedaży, zysku, marzy i narzutu.
002 TABELE PRZESTAWNE_PRZYDATNE FUNKCJE.xlsx - funkcje nowszych wersji Excela
- 002_01 Funkcje nowszych wersji Excela - bardzo przydatne
- 002_02 Jak wstawiać tabelę przestawną - i podstawowe informacje, jak z nią pracować.
- 002_03 NIGDY NIKOMU NIE WYSYŁAJ TABELI PRZESTAWNEJ, JEŚLI TA OSOBA NIE MOŻE ZOBACZYĆCAŁEJ BAZY DANYCH.
- 002_04 Niestandardowe obliczenia w tabelach przestawnych
- 002_05 Grupowanie, sortowanie i filtrowanie danych. Jak sprawdzić, co zrobiłam w tej kolumnie - skąd mam to obliczenie?
- 002_06 Fragmentator. Pola i elementy obliczeniowe. Lista formuł.
003 ZAKUPY RAPORTY I WSKAZNIKI.xlsx
- 003_01 Funkcje daty czyli jak z daty wydobyć dodatkowe informacje do raportowania i liczenia wskaźników.
- 003_02 Jak z dat policzyć wskaźniki terminowości dostaw: OT - on time, OT DNI - w dniach, Punkty za dostawę OT, przed i po terminie?
- 003_03 Jak z ilości, ceny i wartości policzyć wskaźniki kompletności dostaw: IF oraz wskaźnik perfekcyjnego zamówienia czyli OTIF - o czasie i kompletne?
- 003_04 Dla każdego dostawcy i każdego towaru obliczymy: Wartość dostaw, % udział tej wartości w totalu, % udział w sumie dostawcy, Ile razy zamawiano dany towar? Posortujemy dane i zwiniemy szczegóły raportu.
- 003_05 Dla każdego towaru sprawdzimy cenę netto po jakiej były zamawiane towary oraz po jakich cenach netto DD były dostarczane. Jakie jest odchylenie cen? Jaki dostawca realizował tę dostawę i ile ich było?
- 003_06 Dla poszczególnych dostawców i poszczególnych towarów pokażemy zamówioną i zrealizowaną ilość. Policzymy % odchylenia. Dodamy fragmentator dla lat.
- 003_07 W poszczególnych miesiącach i latach pokażemy zakupioną: wartość za miesiąc, wartość narastającą, ilość przyjętych towarów, % struktury wg m-cy, zmianę wartościową i procentową w porównaniu do m-ca poprzedniego i roku poprzedniego. Dane dla każdego dostawcy pokażemy na oddzielnym arkuszu.
- 003_08 Pokaż na jaką wartość zakupiliśmy u danego dostawcy w każdym kwartale. Oblicz jaki jest udział tej konkretnej wartości w całej sumie zakupów. Oblicz jaki jest udział zakupu kwartału w sumie całego dostawcy. Oblicz, jaki jest udział zakupu u danego dostawcy w sumie kwartału.
- 003_09 Terminowość realizacji dostaw w poszczególnych tygodniach 2024 roku. Dane przedstawimy w postaci wskaźnika %OTD oraz pokażemy je dla poszczególnych dostawców.
- 003_10 Dla każdej planowanej daty dostawy, dnia tygodnia, dostawcy, nr zamówienia oraz towaru pokażemy Zamówioną ilość, cenę netto i wartość zamówienia, Zrealizowaną ilość, cenę i wartość dostawy oraz odchylenie. Dodamy fragmentator ułatwiający wybór roku i tygodnia.
- 003_11 Dla każdego towaru pokażemy Zamówioną i Zrealizowaną ilość oraz oblicz odchylenie %. Ile razy zamawiano, a ile razy była niezgodność cenowa i ilościowa?
- 003_12 Dla każdego dostawcy pokażemy, ile dostaw zrealizował, a ile z nich było o czasie? Obliczymy wskaźnik % terminowych dostaw. Pokażemy sumę punktów za terminowość oraz wskaźnik % do maksymalnej ilości punków.
004 PUNKTOWA_OCENA_DOSTAWCY.xlsx
- 004_01 Jak ustalić wagi kryteriów - obliczanie wag kryteriów do oceny dostawcy - metoda porównania parami.
- 004_02 Ocena dostawców / ofert - metoda punktowa, średnia arytmetyczna, średnia ważona, metoda procentowa. Jaka to grupa zaopatrzeniowa? Które kryterium oceny wypada najlepiej / najgorzej?
- 004_03 Jak przedstawić graficznie wyniki punktowej oceny dostawcy - wykres radarowy.
- 004_04 Jak przekształcić tabelę z ocenami dostawców w bazę danych, z której będę mogła zrobić dodatkowe porównania ofert za pomocą tabeli przestawnej?
- 004_05 Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Dane zwizualizujemy tak, żeby na pierwszy rzut oka było widać najlepsze i najgorsze oferty. Posortujemy dane tak, żeby dostawcy ułożyli się od najlepszego do najsłabszego.
- Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Wyznaczymy kolorem, kto uzyskał najwyższy wynik w danym kryterium. Posortujemy dane tak, żeby dostawcy ułożyli się od najlepszego do najsłabszego. Obliczymy, o ile % odchylają się oferty poszczególnych dostawców w danym kryterium od najlepszego.
- 004_07 Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile punktów ważonych uzyskał. Pokażemy w tabeli tylko 3 najlepszych dostawców. Oznaczymy dla każdego kryterium najlepsze wyniki kolorem zielonym, żeby czytelnie zwizualizować dane.
- 004_08 Dla każdego kryterium oceny oraz każdego dostawcy pokażemy, ile uzyskał punktów i punktów ważonych. Obliczymy % punktów ważonych do MAX.
005 ANALIZA PORÓWNAWCZA OFEROWANYCH CEN.xlsx
- 005_01 Przygotujemy bazę danych do porównania ofert cenowych złożonych przez poszczególnych dostawców. Porównamy oferty z naszą specyfikacją cenową.
- 005_02 Dla każdego towaru, każdy dostawca pokażemy zaproponowaną cenę. Oznaczymy kolorem najniższe ceny. Obliczymy wartościowe i % odchylenie ceny od SPECYFIKACJI.
- 005_03 Dla każdego dostawcy pokażemy wartość oferty. Obliczymy różnicę poszczególnych dostawców do SPECYFIKACJI kwotowo i procentowo. Dane pokażemy w podziale na grupy towarowe. Wartości ujemne pokażemy na czerwono, ale tylko w podsumowaniach.
- 005_04 Dla każdego dostawcy pokażemy wartość oferty w podziale na grupy. Obliczymy różnicę poszczególnych dostawców do SPECYFIKACJI kwotowo. Wartości ujemne pokażemy na czerwono.
- 005_05 Który dostawca dał najwięcej cen minimalnych i na co się to przełożyło?
006 KPI.xlsx
- 006_01 Przygotowujemy bazę danych do obliczania KPI.
- 006_02 KPI dla dostawców i kupców: Plan (P), Zamówienia (Z), Realizacja (R), % odchylenia (R -Z)/ Z, % odchylenia (R-P) / P, Ilość dostaw, Terminowość dostaw, Kompletność dostaw.
- 006_03 Jak pokolorować cały wiersz z najsłabszym i najlepszym wskaźnikiem?
- 006_04 Dla każdego dostawcy w każdym miesiącu wybranego roku policzymy za pomocą tabeli przestawnej: ILOŚĆ DOSTAW, OT i punkty OT, % OT i % OT PKT, Zamówiono i Zrealizowano, % odchylenia, IF, %IF, OTIF, % OTIF, U każdego dostawcy wyróżnijmy % odchylenia R / Z i %OTIF. Dla %OTIF pokolorujemy wyniki poniżej 70% na czerwono.
- 006_05 Budujemy dokładnie taki sam zestaw KPI, jak w poprzednim zadaniu, ale .... sprytnie i w podziale na zamawiających oraz na raportowane okresy.
- 006_06 Przygotowujemy dane wsadowe do graficznego przedstawienia KPI - kokpit i wykresy.
- 006_07 Przygotowujemy kokpit i wykresy obrazujące KPI w wybranych okresach.
- 006_08 Przygotowujemy prezentację planu, realizacji i odchylenia dla każdego towaru w wybranym dniu. Automatycznie wypełnimy kalendarz datami na podstawie daty bazowej i tabelę aktualnymi danymi za wybrany okres.
007 ANALIZA ZAMÓWIEŃ I DOSTAW.xlsx
- 007_01 Dzielimy kolumnę na trzy kolumny, gdy mamy różne ilości znaków i obliczamy terminowość dostawy.
- 007_02 Obliczamy odchylenia cen i ilości z dostawy, kompletność dostawy (IF) i z daty wyciągamy co się dam, żeby można było zrobić jak najwięcej analiz.
- 007_03 Dla każdej Grupy i Rodzaju materiału obliczamy ilość zrealizowaną w każdym miesiącu i tygodniu wybranego roku. Obliczamy różnicę dostarczonych ilości do poprzedniego tygodnia i jakie mogą być z tym problemy. Dodajemy możliwość wyboru Zespołu i Kupca.
- 007_04 Dla każdego Rodzaju i każdego Nr materiału pokażemy zamówioną i zrealizowana ilość. Obliczymy odchylenie wartościowo i procentowo. Dodamy możliwość szybkiego wyboru Roku, Tygodnia i Dostawcy.
- 007_05 Dla każdego dostawcy pokażemy: Zamówiono, Zrealizowano, IF, %IF. Dane pokażemy w podziale na poszczególne lata w różnych układach. Dodamy możliwość wyboru Rodzaju i Grupy.
- 007_06 W każdym roku i miesiącu obliczamy: wartość dostaw, Narastająco, % narastająco, % total, % roku, Dynamika ilościowa i % do poprzedniego miesiąca, Dynamika ilościowa i % do poprzedniego roku. Każdy zespół przeniesiemy na oddzielny arkusz.
- 007_07 Sprawdzimy, w jakich cenach każdy materiał był zamawiany, a w jakich dostarczany. Czy była to jedna cen, czy wiele, a jeśli wiele to konkretnie jakie?
- 007_08 W każdym tygodniu , w każdym dniu tygodnia 2023 roku pokażemy, ile dostaw było zrealizowanych, a ile było o czasie. Obliczymy % OTD.
- 007_09 Pokażemy % OT w każdym tygodniu, dla każdego dostawcy. Dodamy wybór roku i kwartału (fragmentator). Za pomocą skal kolorów pokażemy, kto i kiedy ma najwyższą terminowość dostaw, a kto najniższą.
- 007_10 Dla każdego dostawcy pokażemy % OTD. Pokażemy każdą długość spóźnienia oraz ile razy wystąpiła.
008 ABC XYZ.xlsx
- 008_01 Jakie dane zgromadzić i jak przeprowadzić analizę ABC i XYZ?
- 008_02 Jak zbudować narzędzie wspierające podejmowanie decyzji czyli macierz decyzyjna.
009 ZAPASY DO PRODUKCJI.xlsx
- 009_01 Od forecastu sprzedaży, przez BOM dochodzimy do zapasów i potrzeb zakupowych. Wykorzystujemy trzy metody wyszukiwania wyników (WYSZUKAJ.PIONOW, X.WYSZUKAJ i INDEKS - PODAJ.POZYCJĘ oraz ćwiczymy SUMA.WARUNKÓW
010 POROWNANIE CENNIKOW - folder Power Query
- 010_00 Wprowadzenie do Power Query - co musisz wiedzieć, żeby zacząć.
- 010_01 Jak automatycznie połączyć dane z wielu plików znajdujących się w jednym folderze w jedną bazę danych - łączymy oferty wielu dostawców?
- 010_02 Jak automatycznie połączyć dane z wielu plików Excela znajdujących się w jednym folderze w jedną bazę danych z danymi pliku tekstowego i jeszcze jednego pliku Excela - łączymy oferty wielu dostawców i nasz cennik w jedną bazę danych.
- 010_03 Jak załadować dane do Excela i co, gdy niechcący usunę dane? Jak zmienić coś w zapytaniu i jak dodać dane z kolejnego pliku?
011 OPTYMALNA WIELKOŚĆ ZAMÓWIENIA.xlsx
- 011_01 Obliczamy optymalną wielkość zamówienia, liczbę zamówień w ciągu roku, częstotliwość składania zamówień, punkt zamówienia i sprawdzamy, co dziś trzeba zamówić.
012 ZAKUPY PLAN V REALIZACJA - folder Power Query
- 012_01 Jak połączyć plany zakupów z wieloma plikami z realizacją zakupów i stworzyć z nich jedną bazę danych gotową do analiz?
- 012_02 Jak porównać plan i wykonanie i wyliczyć odchylenie dla kupca, miesiąca i produktu?
013 ANALIZA ZAKUPOW - folder Power Query
- 013_01 Jak zaczytać dane o obrotach zakupowych z wielu lat i kwartałów, z wielu plików i wielu arkuszy na jedną bazę danych i dołożyć do tego dane o warunkach rabatowania z kolejnego pliku? Jak policzyć kwoty rabatów w Power Query?
- 013_02 W każdym roku i każdym kwartale jaki obrót wygenerował każdy dostawca. Pokażemy również wartość rabatów i %, ale "schowamy" sumy.
- 013_03 Dla każdego dostawcy w każdym roku pokażemy wartość obrotu, % rabatu stałego , Kredyt kupiecki oraz % rabatu za gotówkę. Jak przywrócić dane, które wcześniej usunęłam w Power Query czyli modyfikujemy zapytanie. Dane sformatujemy wg wzoru - wyznacz kolorem najwyższy rabat.
014 OCENA DOSTAWCÓW - folder Power Query
- 014_01 Przygotowujemy kartę do okresowej weryfikacji dostawcy.
- 014_02 Oceniamy ceny uzyskane od danego dostawcy.
- 014_03 Zaczytujemy dane z wielu kart oceny dostawców na jedną bazę danych, aby można było zrobić analizy porównawcze dostawców.
- 014_04 Do uzyskanych ocen punktowych dokładam wagi kryteriów z innej tabeli i przeliczam dla każdego dostawcy i każdego kryterium punkty ważone.
- 014_05 Dla każdego kryterium i każdego dostawcy zestawiamy ranking uzyskanych punktów ważonych, sumujemy dane i wyznaczamy najlepszego i najsłabszego dostawcę.
015 STRUKTURA I PRODUKTYWNOSCI ZAPASU.xlsx
- 015_01 Obliczamy średnie dzienne zużycie towarów dla dni kalendarzowych i roboczych oraz wyznaczamy zapas minimalny, który pozwoli zachować ciągłość sprzedaży uwzględniając czas dostawy.
- 015_02 Przygotowujemy zapasy do analizy i obliczamy :Odchylenie Stan końcowy do Stan normatywny, Średni dzienny rozchód towaru, Średni dzienny rozchodów ze średnich, Wystarczalność zapasu, Przedział, Wielkość kompletności, Wskaźnik kompletności, Status.
- 015_03 Raport skumulowany - Dla poszczególnych towarów na koniec poszczególnych miesięcy pokażemy: stan ilościowy, Wystarczalność, Zmianę ilościową w odniesieniu do miesiąca poprzedniego (następnego), Zmianę ilościową w % w odniesieniu do miesiąca poprzedniego (następnego). Dane posortujemy od najnowszych - jak to wpłynęło na obliczanie wskaźników. Dodaj możliwość szybkiego wyboru dostawcy.
- 015_04 Raport bieżący - Dla każdego dostawcy i każdego towaru pokażemy stan normatywny, odchylenie od normatywu, stan początkowy zapasu, stan końcowy oraz oblicz % przyrostu zapasu. Zaprezentujemy dane za ostatni miesiąc z możliwością szybkiej zmiany okresu - jak działa oś czasu?
- 015_05 Raport o wyjątkach - Na koniec ostatniego miesiąca pokażemy dla każdego towaru: Stan normatywny, Stan końcowy, Odchylenie SK-SN, Wystarczalność. Pokolorujemy stany poniżej noratywu. Dodamy średni dzienny rozchód z tego okresu oraz średni rozchód do SN. Dodamy informację, ile dni czekamy na dostawę i oznacz towary zagrożone. Oznaczymy towary do ponownego przeliczenia normatywu.
- 015_06 Raport o wyjątkach - W każdym miesiącu dla każdego towaru pokażemy odchylenie stanu końcowego od stanu normatywnego. Dane zaprezentujemy kolorami. Obliczymy, ile okresów badamy, ile razy dany towar był poniżej normy w badanym okresie, udział %. Pokolorujemy % skalami od czerwonej - zły wynik
- 015_07 Raport o wyjątkach - W każdym miesiącu obliczymy, ile indeksów było kompletnych pod względem zapasu normatywnego. Dane przedstawimy w postaci wskaźnika % dla danego miesiąca i towaru (średni wskaźnik kompletności).