facebook youtube

Power Query - poziom 2 (dostęp na 365 dni od daty zakupu)

CENA: 400 zł

UWAGA: do tego kursu konieczne jest posiadanie Excela w wersji 2016 lub wyższej albo 2010 lub 2013 z dodatkiem Power Query, który można pobrać bezpłatnie ze strony Microsoft!!!

PROGRAM KURSU

Power Query poziom 2 to druga część kursu Power Query od podstaw. Tym razem chcę Ci pokazać, jak wyciągnąć z Power Query jeszcze więcej automatyzacji i uodpornić swoje dane na zmiany.

Pobawimy się wybranymi funkcjami języka programowania M . Poprzednio bohaterką była Excel.Workbook, a teraz poznasz jej równie pracowite i przydatne koleżanki.

Poznasz parametry czyli możliwość filtrowania danych z zapytania, ale bez konieczności ciągłego edytowania zapytania. To szczególnie przydatne, gdy dane ma filtrować osoba, która nie zna się na Power Query i musi móc to robić w Excelu.

Popracujemy z bardziej zaawansowanymi zastosowaniami kolumny przestawnej i kolumny warunkowej. Zobaczysz, jak ją zbudować dla większej liczby warunków.

Pokażę Ci też czary ukryte w opcji dzielenia kolumn – już nie tylko na kolumny, ale też na wiersze i to przy niezłym bałaganie.

Przećwiczymy scalanie rozmyte czyli remedium na literówki we wprowadzanych danych.

Błędy to zmora każdego programu. Chcesz coś zrobić i wydaje się, że wszystko jest OK, a nie działa. Tym razem dane będą zawierały dużo błędów, żebym mogła Ci pokazać, jak sobie z nimi radzić – jak je znaleźć i unieszkodliwić?

Kurs Power Query poziom 2 przeznaczony jest dla osób, które znają zakres szkolenia Power Query od podstaw, a marzy im się, żeby wszystko zrobić jeszcz szybciej i bardziej automatycznie.

Power Query poziom 2 ma pokazać:

  • jak połączyć dane z wielu plików, gdy co jakiś czas pojawiają się w nich nowe kolumny, aby nowe kolumny pojawiały się w bazie danych po odświeżeniu bez konieczności ingerowania za każdym razem w zapytanie?
  • jak pobierać dane z podfolderów, z wielu plików jednocześnie i pozbyć się zbędnych wierszy z tytułami raportów
  • wybrane funkcje języka M ich działanie i modyfikowanie, żeby stały się bardziej elastyczne i ułatwiły naszą pracę
  • zasady stosowania kolumny warunkowej – czyli odpowiednik funkcji JEŻELI - jak jej używać oraz przykłady zastosowania
  • jak działa kolumna przestawna – czyli jak przestawić dane z pionu do poziomu taka trochę tabela przestawna w Power Query
  • jak pobierać dane z baz danych, które wyglądają jak totalny nieład, z którego nic nie da się zrobić
  • parametry czyli filtrowanie danych w zapytaniu bez wchodzenia do Power Query - bardzo pomocne
  • dzielenie kolumn wg różnych metod nawet, gdy wydaje się, że chyba "tego się nie da zrobić ;-) "
  • do czego wykorzystać scalanie prawe zewnętrzne oraz jak scalanie rozmyte pomaga w walce z literówkami we wprowadzonych danych
  • jak pobierać dane z „druczków” - np. kart produktów, ankiet, wniosków, list obecności, a nie z jednolitych baz danych
  • jak radzić sobie ze zmiennymi nazwami kolumn, co uniemożliwia odświeżanie danych
  • jak obsługiwać błędy w zapytaniach Power Query? W każdym ćwiczeniu będą pojawiały się błędy, najróżniejsze, żebym mogła Ci pokazać, jak sobie z nimi radzić – jak je znaleźć i unieszkodliwić, i zabezpieczyć się przed nimi na przyszłość

Kurs jest prowadzony przez trenera z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szkoleń oraz z doświadczeniem w analizach strategicznych i operacyjnych, więc wszystkie ćwiczenia są zaczerpnięte z życia.

Zagadnienia są tłumaczone prostym językiem, zrozumiałym dla każdego, a lekcje są krótkie.

Uwaga: kurs dostępny będzie przez rok od daty zakupu kursu. Wymagania techniczne niezbędne do korzystanie z kursu: posiadanie komputera mającego dostęp do sieci Internet, wyposażonego w sprawny system operacyjny, np. Windows oraz zainstalowanie na komputerze, o którym mowa powyżej jednej z następujących przeglądarek: Edge 17 lub wyższy, Firefox 61 lub wyższy, Chrome 68 lub wyższy, Safari 11 lub wyższy, Opera 52 lub wyższy, obsługującej pliki cookies, oraz JAVASCRIPT.

Co zawiera kurs:

  • ponad 30 lekcji w formie filmów, na których omawiam i tłumaczę wybrane zagadnienia oraz rozwiązuję konkretne zadania.
  • kilkadziesiąt plików Excela do filmów z zadaniami do ćwiczenia.
  • do każdego zadania jest przygotowany oddzielny film po to, aby nie były one długie, aby można było przećwiczyć praktycznie zaprezentowany materiał.


Program kursu:

01 PRODUKCJA ZREALIZOWANA

  1. Jak połączyć dane z wielu plików, gdy co jakiś czas pojawiają się w nich nowe kolumny, aby nowe kolumny pojawiały się w bazie danych po odświeżeniu bez konieczności ingerowania za każdym razem w zapytanie? Polecenie Wyszczególnij oraz funkcja Table.Combine
  2. Jak znaleźć i poprawić błędy, gdy przestawimy dane i zmienimy ich typ na niewłaściwy?

02 SPRZEDAŻ

  1. Pobieramy dane z wielu plików umieszczonych w podfolderach, gdy w pierwszym wierszu danych nie są nagłówki, a kolumny nie są ułożone w tej samej kolejności. Wydobywamy z nazwy folderu i pliku dodatkowe informacje. Funkcja Table.Skip.
  2. Przekazujemy dane z pierwszego wiersza do nagłówków, ale jeszcze przed rozpakowaniem tabeli. Rozpakowujemy tabele zakładając, że nie będzie w danych żadnych nowych kolumn. Funkcja Table.PromoteHeaders
  3. Rozpakowujemy dane raz jeszcze, ale zakładając, że w plikach bazowych mogą dochodzić nowe kolumny, a wszystkie informacje mają być widoczne. Funkcja Table.AddColumn oraz polecenie Wyszczególnij i funkcja Table.Combine
  4. Jakie błędy mogą powstać, gdy wykonasz polecenie Unpivot, a do plików dojdą nowe kolumny? Jak to poprawić?

03_ZUŻYCIE_MATERIAŁÓW

  1. Łączymy dane z wielu folderów i plików ćwicząc funkcje Table.Combine, Table.AddColumn, Table.Skip, Table.PromoteHeaders, Excel.Workbook i polecenie Wyszczególnij.
  2. Jak przestawiać dane czyli polecenie Unpivot - co może generować błędy i jak z nimi sobie poradzić?

04_NALEZNOSCI

  1. Łączymy dane z wielu plików z jednego folderu i napotykamy masę pustych wierszy i błąd DefinedName - co on znaczy i jak go ominąć?
  2. Jak odejmować daty, a co jak się nie da :-)? Jak podzielić płatności na przedziały przeterminowania za pomocą kolumny warunkowej i jakie ma ona tajemnice?
  3. Ustawiamy notatki windykacyjne w jednym wierszu (no prawie :-) )za pomocą kolumny przestawnej. Co może spowodować problemy z jej użyciem i na co trzeba uważać? Dlaczego moja data nie jest datą?
  4. Króciutko o odświeżaniu zapytań i nowym pliku windykacyjnym z danymi.

05_SRODKI_TRWALE

  1. Dane umieszczone są w dwóch wierszach zamiast w jednym, a dodatkowo jest bardzo dużo niepotrzebnych wierszy. Co to jest kolumna indeksu, funkcja MODULO i w czym może pomóc?
  2. Przekładamy dane z dwóch wierszy do jednego za pomocą kolumny indeksu i kolumny warunkowej.
  3. Rozdzielamy dane na dwie oddzielne ewidencje oraz ewidencję połączoną. Dzielimy kolumny oraz dołączamy dane.
  4. Inne spojrzenie na ten sam problem :-) czyli inna metoda rozdzielnia danych na dwie ewidencje.

06_LISTA_OBECNOSCI

  1. Jak pobierać dane z "druczków" czyli czegoś co nie ma regularnych kolumn i wierszy - na przykładzie listy obecności.
  2. Za pomocą kolumny warunkowej oraz polecenia Wypełnij przekazujemy dane z pojedynczych komórek do całej kolumny oraz pozbywamy się błędów.
  3. Zmieniamy pliki, z których pobieramy dane albo zmieniamy nazwy kolumn a nasze zapytanie nie chce się odświeżyć i pobrać danych - dlaczego i jak to obejść?
  4. Porządkowanie danych daty, godziny - jakie dodatkowe informacje można wydobyć z daty i godziny?

07_PARAMETRY

  1. Przypomnienie łączenia danych z wielu plików, z niepotrzebnymi wierszami, zmiennymi kolumnami i przekazywaniem danych z kolumny do tabeli. (Excel.Workbook, Table.Skip, Table.PromoteHeareds, Table.AddColumn, Wyszczególnij, Table.Combine)
  2. Co to jest parametr, jak go wstawić, zmodyfikować i co może powodować błędy?
  3. Filtrowanie danych z zapytania bez wchodzenia do Power Query - Scalanie zapytań prawe zewnętrzne.
  4. Za pomocą parametru podmieniamy plik, z którego dane mają być pobrane czyli zmieniamy źródło danych.
  5. Za pomocą filtru wybierzemy, które kolumny z pliku bazowego mają zostać zaczytane - jak działa lista i funkcja Table.SelectColumns w Power Query

08_PODZIEL_KOLUMNY_NA_WIERSZE

  1. Jak podzielić dane z jednej komórki do kilku wierszy, żeby zbudować bazę danych gotową do analiz?

09_SCALANIE_ROZMYTE

  1. Jak zrobić w Power Query WYSZUKAJ.PIONOWO, gdy dane nie są zgodne, bo wpisane z błędami, literówkami itd.?

10_FORECAST_NA_ZAPOTRZEBOWANIE - błędy, błędy, błędy - jak sobie z nimi radzić

  1. Pobieramy i przekształcamy dane z kompletnie różnych plików, na różne tematy - omówienie baz danych.
  2. Co to jest naruszenie zasad współużytkowania i jak obejść ten problem działając z Power Query? Dlaczego moje zapytanie nie chce się odświeżyć po podmianie danych.
  3. Jak robić różne działania na kolumnach, których nazwa będzie się zmieniała i nie chcemy dostawać błędów przy odświeżaniu danych oraz jak zamieniać wartości, gdy "się nie da"?
  4. Błędy, błędy, błędy ... a ja muszę to ogarnąć - jak ponaprawiać daty, wrócić do pierwotnego układu tabeli, zrobić obliczenia, gdy nic się nie udaje i cały czas tak, żeby dane były elastyczne i reagowały na uaktualnianie plików bazowych.
  5. Sprawdzamy, czy zadziała odświeżanie danych po wszystkich przeróbkach i kontynuujemy liczenie zapotrzebowania za składniki do produkcji - scalamy zapytania.
  6. Scalamy zapytania ze stanem magazynowym, robimy obliczenia zapotrzebowania, wstawimy uwagi o pilnym zakupie za pomocą kolumny warunkowej.
  7. Sprawdzamy, czy wszystkie przeróbki dały nam narzędzie do wielokrotnego użytko odporne na zmiany nazw kolumn.