Power Query we wspomaganiu produkcji (dostęp na 365 dni od daty zakupu)
UWAGA: do tego kursu konieczne jest posiadanie Excela w wersji 2016 lub wyższej albo 2010 lub 2013 z dodatkiem Power Query, który można pobrać bezpłatnie ze strony Microsoft!!!
Uwaga: kurs dostępny będzie przez rok od daty zakupu kursu. Wymagania techniczne niezbędne do korzystanie z kursu: posiadanie komputera mającego dostęp do sieci Internet, wyposażonego w sprawny system operacyjny, np. Windows oraz zainstalowanie na komputerze, o którym mowa powyżej jednej z następujących przeglądarek: Edge 17 lub wyższy, Firefox 61 lub wyższy, Chrome 68 lub wyższy, Safari 11 lub wyższy, Opera 52 lub wyższy, obsługującej pliki cookies, oraz JAVASCRIPT.
Kurs Power Query we wspomaganiu produkcji przeznaczony jest dla osób, które pracują na dużych bazach danych, łączą dane z wielu plików albo z różnych typów plików (np. xlsx, csv, txt), a marzy im się, żeby wszystko robić szybko i bez błędów.
Power Query we wspomaganiu produkcji ma pokazać:
- jak łączyć dane z wielu plików o takiej samej strukturze (takie same kolumny w każdym pliku)
- jak łączyć dane z wielu plików o różnej strukturze (różne kolumny w różnych plikach)
- jak łączyć tylko wybrane dane z wielu plików, gdzie każdy plik wygląda zupełnie inaczej, ale potrzebujemy wybranych danych w jednej bazie danych
- jak łączyć dane z jednego pliku Excela, ale z wielu arkuszy
- jak łączyć dane np. z pliku Excela, csv, txt, pdf w jedną bazę danych
- jak bardzo szybko przekształcać dane i poprawiać błędy w bazach,
- jak czyścić dane z niepotrzebnych informacji,
- jak radzić sobie z różnego rodzaju błędami pojawiającymi się w trakcie pracy
- jak usuwać np. puste wiersze i kolumny
Kurs jest prowadzony przez trenera z wieloletnim doświadczeniem w zakresie szkoleń oraz z doświadczeniem w analizach strategicznych i operacyjnych, więc wszystkie ćwiczenia są zaczerpnięte z życia.
Zagadnienia są tłumaczone prostym językiem, zrozumiałym dla każdego, a lekcje są krótkie.
Co zawiera kurs:
- 34 lekcje w formie filmów, na których omawiam i tłumaczę wybrane zagadnienia oraz rozwiązuję konkretne zadania.
- 50 plików Excela do filmów z zadaniami do ćwiczenia.
- Do każdego zadania jest przygotowany oddzielny film po to, aby nie były one długie, aby można było przećwiczyć praktycznie zaprezentowany materiał.
Program kursu:
Ogólne informacje o pracy z Power Query
- Jak uruchomić Power Query i jak pobrać do niego dane?
- Obszary edytora Power Query.
- Co można zrobić w zakładce Narzędzia główne?
- Co można zrobić w zakładce Przekształć?
- Co można zrobić w zakładce Dodaj kolumnę?
- Co można zrobić w zakładce Widok?
- Jak dzielić kolumny w Power Query?
- Jak grupować dane w Power Query?
- Jak dołączać dane w Power Query?
- Jak scalać dane w Power Query?
- Jak wstawiać dodatkowe kolumny z obliczeniami - Kolumna warunkowa?
- Jak wykonać obliczenia standardowe i niestandardowe na kolumnie?
- Jak dodać kolumny zawierające dodatkowe informacje o datach?
- Jak wypełniać puste miejsca w kolumnie?
- Co to jest kolumna przestawna i jak ją zastosować? Jak anulować przestawienie kolumn?
- Jak zapisać zapytanie Zamknij i załaduj / Zamknij i załaduj do ... ?
- Jak otworzyć okno Zapytań Power Query, gdy nam zniknęło?
- Jak dołożyć nowe zapytanie np. słownik, ale bezpośrednio w Power Query - Wprowadź dane?
01 PRODUKCJA ZREALIZOWANA ROK BIEŻĄCY
- Pobieramy dane z wielu plików o jednolitej strukturze (takie same kolumny) - wiadomości wstępne o pobieraniu danych z folderu.
- Pobieramy dane z poszczególnych plików produkcyjnych za pomocą funkcji, rozdzielamy kolumnę z danymi i zamieniamy dane poziome na pionowe.
- Pobieramy dane z nowego źródła danych - ze słownika i scalamy informacje z dwóch różnych plików do jednej bazy. Omawiamy typy danych w kolumnach.
- Ładujemy gotowe dane do Excela i omawiamy różne możliwości ładowania i przechowywania danych z Power Query w Excelu.
- Jak zaciągnąć dane z nowych plików dołożonych do folderu z danymi i co zrobić, żeby Power Query zaczął je widzieć.
- Co zrobić, gdy Power Query nie może odnaleźć plików, z których pobiera dane, bo ktoś je przeniósł albo zmienił ich nazwy.
02 PRODUKCJA ZREALIZOWANA DANE WIELOLETNIE
- Omówienie danych, które mamy połączyć w jedną bazę danych i przekształcić do naszych potrzeb.
- Zaczytujemy dane z o produkcji z wielu plików, wielu arkuszy z jednego folderu. Wyciągamy dodatkowe informacje z nazwy pliku i arkusza, żeby wspomóc analizy.
- Pobieramy dane z nowego źródła danych - numery miesięcy oraz robimy działania z datami.
- Pobieramy kolejne dane z nowego źródła. Scalamy zapytania, ale według danych z dwóch kolumn. Pobieramy dane z pliku tekstowego i scalamy dane z zapytaniem głównym. Ładujemy dane do Excela w najbardziej optymalny sposób i tworzymy grupę dla zapytań pomocniczych.
- Jak w Power Query przygotować prosty raport podsumowujący produkcję poszczególnych produktów na poszczególne rynki?
03 PLANY PRODUKCYJNE
- Zaczytujemy na wspólną bazę danych plany produkcyjne i przekształcamy je tak, żeby można było porównać z danymi o zrealizowanej produkcji.
- Zaczytujemy produkcję zrealizowaną z innego zapytania (01). Dołączamy obie bazy do siebie. Poprawiamy słownik, żeby wszystkie dane się uzupełniały. Robimy zestawienie plan, realizacja, odchylenie, % odchylenia.
04 PRODUKCJA Z WIELU FARBYK NIEJEDNOLITE BAZY DANYCH
- Pobieramy dane z jednego z trzech plików, z zupełnie różnych arkuszy i z kolumn z różnymi danymi i różnymi nazwami. Usuwamy puste wiersze z bazy danych.
- Pobieramy dane z dwóch pozostałych plików, ujednolicamy je i je do siebie dołączamy, żeby zrobić wspólną bazę danych.
- Obliczamy czas produkcji zlecenia i rozwiązujemy problem z tym związany. Wykonujemy dodatkowe obliczenia na datach. Wykonujemy dodatkowe obliczenia poza Power Query.
05 ANALIZA ZLECEN PRODUKCYJNYCH
- Zaczytujemy dane z pliku Excela do Power Query i robimy obliczenie na dwóch kolumnach z datami. Co powoduje, że nie można zrobić obliczenia na kolumnie z datą i jak to ominąć?
- Pobieramy dane z nowego źródła danych z pliku PDF oraz z pliku tekstowego (txt) oraz scalamy te informacje z danymi o zleceniach.
- Przygotowanie prostego raportu z bazy danych przygotowanej w poprzednim zadaniu. Jak podsumować kolumnę w Power Query?
- Zlecenia produkcyjne przeliczamy wg BOM-ów na zapotrzebowanie na materiały. Dzielimy dane z jednej kolumny na wiele wierszy i na wiele kolumn.
06 CZAS PRACY POSZCZEGOLNYCH BRYGAD
- Łączymy dane z jednego pliku, ale z wielu arkuszy o identycznej strukturze. Przekształcamy dane z układu poziomego w pionowy i poprawiamy czasy pracy.
- Przekształcamy bazę danych w raport podsumowujący pracę w poszczególnych tygodniach. Używamy kolumny przestawnej i rozwiązujemy problemy z używaniem kolumny z godzinami w sumowaniu. Jakich problemów może nastręczać kolumna z sumą godzin?
07 SPECYFIKACJE PRODUKTOW
- Zaczytujemy dane z wielu plików typu "druczek", a nie z baz danych. Są to pliki specyfikacji dla wyrobu gotowego. Zaczytamy dane z nagłówków dokumentu do poszczególnych kolumn.
- Jak odszukać błędów w Power Query? Jak zidentyfikować, co je powoduje? Jak je poprawić? Jak zaczytać lub usunąć nowe dane z bazy danych?
08 OGROMNE BAZY DANYCH
- Jak zrobić analizy i zestawienia z danych z wielu plików, które będą miały po połączeniu więcej niż 1.048.576 wierszy - będzie ich 2.192.400 =) ?
09 OD FORECASTU PRZEZ BOM PO ZAPAS
- Łączymy dane z BOM z forecastem sprzedaży i obliczamy zapotrzebowanie na składniki na dany tydzień.
- Łączymy BOM ze stanem magazynowym danego składnika i obliczamy jaki będzie zapas składnika po zużyciu z każdego tygodnia. Dodajemy kolumnę z sugestiami zakupowymi.
- Obliczamy braki w składnikach na poszczególne tygodnie oraz łączne.
- Przygotowujemy zestawienie dla każdego produktu, jaki jest BOM, jaka jest sprzedaż zaplanowana na poszczególne tygodnie oraz jakie jest zapotrzebowanie na składniki na poszczególne tygodnie.
- Aktualizujemy forecast sprzedaży. Jakie to może nieść problemy przy odświeżaniu danych? Jak sobie z tym poradzić?
10 SPRZEDAZ ZAPAS PRODUKCJA
- Omówienie baz danych, z których będziemy pobierali informacje i budowali zastawienie.
- Pobieramy forecast sprzedaży i dostosowujemy go do postaci bazy danych. Pobieramy plan produkcji i dostosowujemy go do postaci bazy dach identycznej jak forecast sprzedaży. Dołączamy obie bazy do siebie.
- Przygotowujemy zestawienie sprzedaży, stanu magazynowego tego produktu oraz wielkości produkcji do zrealizowania na zaspokojenie sprzedaży.
11 POBIERANIE DANYCH Z INTERNETU
- Jak pobrać dane z Internetu?