Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Tak

Po co wogóle uczyć się Excel'a?

Zapytałam uczestniczkę indywidualnego kursu Excel’a po roku od ukończenia szkolenia: jaką masz największą korzyść z tego, że nauczyłaś się Excel’a? A ona na to: „nie muszę się prosić informatyków o pomoc, pomagam innym, którzy go nie czają w moim nowym dziale, dzięki czemu jestem nazywana mistrzem Excel’a i przyspiesza mi pracę.” – dziewczyna ma 26 lat i została niedawno kierownikiem działu sprzedaży marki własnej. Bo umie więcej. Bo jej się chce. Excel wspomógł jej rozwój i przyspieszył awans.

Wyobraź sobie spotkanie managerów w firmie – takie podsumowanie miesiąca. Prezentujesz dane, a z Sali pada pytanie, na które nie jesteś przygotowana. Ale to Cię nie zbija z tropu, mówisz: to nie problem. Na oczach wszystkich otwierasz bazę danych i w kilkanaście sekund, korzystając z tabeli przestawnej, robisz analizę. Wtedy pada drugie, nieśmiertelne pytanie: a możesz to pokazać na wykresie? A Ty znowu odpowiadasz: oczywiście. I jednym kliknięciem robisz wykres. To robi wrażenie. Nawet jeśli nikt się do tego nie przyzna – to pomyśli: zaimponowała mi.

Takie umiejętności przyspieszają awans, ale też dają możliwości konkurowania na rynku pracy. W przypadku zmiany, łatwiej jest odnaleźć się w nowych zadaniach.