Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Tak

Jakie jest 5 największych błędów przy organizowaniu wewnętrznego szkolenia z Excel’a? - część 1.

Organizowanie szkolenia wewnątrz firmy w formie zamkniętej to bardzo dobra forma szkolenia pracowników. Można wówczas tak dobrać treści i ćwiczenia na szkolenie, że będzie ono najlepiej dopasowane do potrzeb uczestników.  Jest to również wygodne, ponieważ pracownicy nie muszą nigdzie jeździć. A i koszty szkolenia są dużo niższe.

Niestety często firmy wpadają w pułapkę zastawioną przez samych siebie. 

Oto 5 najczęściej popełnianych błędów przy takiej okazji:

  1. Ponieważ zapłaciliśmy za szkolenie, to niech idą wszyscy. Każdemu przecież przyda się Excel.

To prawda Excel może przydać się każdemu, ale pod jednym warunkiem, że ten ktoś chce go używać i chce się go uczyć. Wysyłanie kogokolwiek na szkolenie z Excel’a, ponieważ jest w firmie albo ponieważ tak wymyślił ktoś, mija się z celem. Nikogo nie da się niczego nauczyć na siłę. A zwłaszcza Excel’a, gdzie trzeba z dużym skupieniem pracować przez kilka godzin. Taka przymusowo wysłana na szkolenie osoba zazwyczaj zaniża poziom grupy. Efekt jest taki, że grupa mogłaby zrobić więcej materiału, gdyby nie opóźnienia, a przymusowy uczestnik jest tak sfrustrowany tym, że musiał siedzieć na szkoleniu, a tam tyle spraw do załatwienia, że wychodzi z Sali, aby jak najszybciej zapomnieć to wszystko. Poza tym taki przymusowy uczestnik nie potrzebuje tak rozbudowanej wiedzy i natłok informacji wywołuje u niego po prostu chaos i mętlik.

Ale w następnym tygodniu znajdziecie podpowiedź, jak można takiego "przymusowego uczestnika" jednak mimo wszystko zaktywizować i pouczyć Excel'a. :-)

Za tydzień podpowiedź nr 2.