Wykorzystujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania strony, korzystania z narzędzi analitycznych i marketingowych oraz zapewniania funkcji społecznościowych. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Tak

WYSZUKAJ.PIONOWO - drugie zastosowanie

Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO ma zasadniczo różne zastosowania. Pierwsze z nich omówione w poprzednim poście, to poszukiwanie identycznych danych tzn. odszukiwanie jednej konkretnej danej - np. numeru faktury - na drugiej liście. Excel musi odnaleźć dokładnie ten numer faktury.

Tę funkcję można także wykorzystać do grupowania danych. Wyobraźmy sobie listę faktur wraz z ich wartościami netto. Musimy pogrupować transakcje na 3 grupy:

Gr_1 wartość do 1.000 zł

Gr_2 wartość od 1.000 zł do 3.000 zł

Gr_3 wartość od 3.000 zł wzwyż

Do wykonania obliczenia przy użyciu WYSZUKAJ.PIONOWO, oprócz listy faktur, będzie nam potrzebny jeszcze słownik. Lista faktur i słownik będą wyglądały tak:

W tym przypadku, jak poprzednio, muszą być spełnione pewne warunki:

  • Pomiędzy obydwoma bazami danych musi istnieć część wspólna – tu jest nią wartość netto.
  • Część wspólna musi być tożsama, ale nie identyczna. Tu będziemy mieli do czynienia z wartościami netto z jakiegoś przedziału. Np. w GR_1 będą wszystkie wartości większe lub równe zero i jednocześnie mniejsze od 1.000.
  • Tabel, która będzie przeszukiwana w poszukiwaniu wyniku musi zaczynać się od tej części wspólnej – musi to być pierwsza kolumna w tym zakresie danych. Czyli w naszym słowniku wartość netto jest w kolumnie pierwszej, a nazwa grupy w drugiej.

Istotne znaczenie ma właśnie ten słownik.. Jego prawidłowe zbudowanie, pozwoli wykonać prawidłowe obliczenie. W komórkach G6, G7, G8 wpisałam nazwy grup, które chcę mieć w zestawieniu. W kolumnie poprzedzającej te nazwy wpisuję wartość rozpoczynającą dany przedział. I tak: GR_1 to wartości do 1.000 zł zatem zaczyna się od wartości zero. Gr_2 to wartości od 1.000 do 3.000, zatem w komórce F7 wpisuję 1.000. Gr_3 to wartości od 3.000 wzwyż, więc w komórce F8 wpisuję 3.000. Ważny jest ten układ słownika: najpierw wartości poukładane od najmniejszej do największej, a następnie ich nazwy.

Teraz otwieramy kreator funkcji wyszukaj pionowo:

Szukana wartość to nasza część wspólna pomiędzy obydwoma tabelami czyli w tym przypadku Wartość netto, która znajduje się w komórce B2 (bo tu mają się pojawić dodatkowe dane dla tej wartości).

Tabela_tablica to nasza słownik czyli komórki G6:F8, która mają być przeszukane w celu odnalezienia potrzebnej nam informacji. Excel przeszuka pierwszą kolumnę zaznaczonej tabeli, aby znaleźć pomiędzy jakimi dwoma wartościami można umieścić wartość z komórki B2.

Gdy go znajdzie, musi dostać informację, o tym, gdzie znajduje się (w której kolumnie), to co ma być wynikiem naszego przeszukiwania. O tym mówi pozycja Nr_indesku_kolumny. W naszym przypadku to kolumna numer 2, gdyż nazwa grupy jest w drugiej kolumnie zaznaczonego słownika.

Przeszukiwany_zakres to informacja, czy dane, które są porównywane mają być identyczne czy są to dane z przedziału (tak jak w naszym przypadku wartości netto muszą być nie dokładnie identyczne, ale z przedziału od … do …). 0 (lub PRAWDA) to dane identyczne, 1 (lub FAŁSZ) to dane z przedziału.

OK i gotowe.

Za tydzień praktyczne przykłady wykorzystania funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO w analizach sprzedaży.